به گزارش روابط عمومی شهرداری طالقان، مهندس قاسم پور شهردار طالقان در گفتگو با واحد روابط عمومی، با تشریح برنامه های شهرداری در خصوص بارش برف و برفروبی خیابانها و معابر و کوچه های شهر و محله های شهر گفت: امسال حدودا چندین تن  نمک جهت استفاده در سطح معابر و خیابانهای سطح شهر جهت […]

به گزارش روابط عمومی شهرداری طالقان، مهندس قاسم پور شهردار طالقان در گفتگو با واحد روابط عمومی، با تشریح برنامه های شهرداری در خصوص بارش برف و برفروبی خیابانها و معابر و کوچه های شهر و محله های شهر گفت: امسال حدودا چندین تن  نمک جهت استفاده در سطح معابر و خیابانهای سطح شهر جهت جلو گیری از یخ زدگی و تسهیل در رفت و آمد شهروندان تعبیه شده است.

وی افزود: با این‌ وجود اینکه شهرداری چندان موافق نمک‌پاشی بی‌قاعده و بیش‌ازحد نیست، چرا که نمک‌پاشی می‌تواند به درختان و فضای سبز و همچنین منابع آبی لطمه وارد سازد.

شهردار طالقان متذکر شد: با هر بارش برف شهروندان عزیز انتظار دارند مأموران شهرداری از همان ابتدای بارش برف نمک‌پاشی و برف‌روبی را آغاز کنند و هر چند این درخواست جهت سهولت تردد اجرا می‌شود اما فرهنگ اشتباهی در خصوص نمک‌پاشی متداول شده است.

مهندس قاسم پور اضافه کرد: هر سال مقدار زیادی نمک برای یخ زدایی هنگام بارش برف مورد استفاده قرار می گیرد  که آسیب های زیست محیطی جدیِ زیادی به دنبال دارد.

شهردار طالقان با بیان اینکه استفاده از نمک در سطح معابر، موجب شوری و غیر قابل مصرف شدن منابع آبهای زیرزمینی می شود اظهار کرد: در صورتی که استفاده از نمک به عنوان ماده یخ زدا ادامه داشته باشد، رفته رفته منابع زیرزمینی باقی مانده غیرقابل مصرف خواهد شد ، وی  به مضرات استفاده از نمک برای پوشش گیاهی نیز اشاره کرد و گفت: نمک با تاثیر منفی بر ساختار خاک می تواند سبب خشکی درختان در رفیوژ میانی و حاشیه معابر شود.

مهندس قاسم پور با اشاره به تاثیر استفاده از نمک در خوردگی بتن و کوتاه شدن عمر آسفالت، خاطرنشان کرد: استفاده از این ماده در نقطه شروع هزینه زیادی در بر نخواهد داشت اما با آثار سوئی که بر خیابانها، معابر  خواهد داشت، قطعا صرفه اقتصادی ندارد.

در ادامه این گفتگو شهردار طالقان از شهروندان محترم شهر طالقان و محله های شهر خواستار شد تا در حد امکان یاری رسان دستگاههای خدماتی باشند و در انجام عملیات برف روبی در  محل زندگی خود یاریگر شهرداری باشند تا حتی الامکان بتوان از میزان استفاده نمک در سطح معابر و خیابانهای سطح شهر کاهش داد.