حجت الاسلام و المسلمین مفید کیایی نژاد شاگرد آیت الله طالقانی در آئین چهلمین سال ارتحال آیت الله طالقانی که در سالن اجتماعات جلال آل احمد شهرستان طالقان برگزار شد، گفت: براساس فرمایشات  امام راحل (ره ) و مقام معظم رهبری باید تلاش شود تا ابعاد شخصیتی این عالم نستوه هرچه بیشتر بیان شود. وی […]

حجت الاسلام و المسلمین مفید کیایی نژاد شاگرد آیت الله طالقانی در آئین چهلمین سال ارتحال آیت الله طالقانی که در سالن اجتماعات جلال آل احمد شهرستان طالقان برگزار شد، گفت: براساس فرمایشات  امام راحل (ره ) و مقام معظم رهبری باید تلاش شود تا ابعاد شخصیتی این عالم نستوه هرچه بیشتر بیان شود.

وی ادامه داد: یکی از ابعاد شخصیتی آیت الله طالقانی بعد علمی ایشان بود که از جوانی این شخصیت مجتهد بوده و اجازه اجتهاد داشته است.

کیایی نژاد گفت: اجازه نقل روایت و تالیفات کتاب های فراوان  از جمله کتاب پرتویی از قرآن از آثار این عالم ربانی است.

وی خاطرنشان کرد: بعد دیگر شخصیتی آیت الله طالقانی  تقوا و ساده زیستی ایشان بود که با وجود دسترسی به امکانات اما زندگی ساده ای داشتند.

نماینده سابق مردم طالقان، نظرآباد و ساوجبلاغ در مجلس شورای اسلامی گفت:  این درحالی است که امروز برخی با رعایت نکردن ساده زیستی با اعتقادات مردم بازی کرده اند و دراین زمینه بد عمل شده است.

وی، داشتن جاذبه از دیگر ابعاد  شخصیتی آیت الله طالقانی عنوان کرد و افزود: جاذبه این عالم ربانی بیش از دافعه ایشان بود و به تعبیر شهید مطهری باید هم دافعه و هم جاذبه داشت.

کیایی نژاد یاد آورشد: ابعاد دیگر شخصیت آیت الله طالقانی تواضع و فروتنی، دور اندیشی و آینده نگری، شجاعت و تسلیم ناپذیری ایشان بوده است.

وی اضافه کرد: در خصوص ابعاد شخصیتی آیت الله طالقانی باید به صورت کامل و جامع  بحث و تبادل نظر داشت و باید به نسل های آینده انتقال داد.

شاگرد آیت الله طالقانی گفت: استقامت و پایداری که حاضر به عقب نشینی از اهداف خود نشد از ابعاد دیگر شخصیتی آیت الله طالقانی بود.

توجه به فقرا و افراد ضعیف و افراد درحال رشد از دیگر ابعاد شخصیتی آیت الله طالقانی بود که توسط شاگردش در این مراسم بیان شد.

دراین مراسم همچنین امام جماعت روستای گلیرد ( زادگاه آیت الله طالقانی) درشهرستان طالقان به بیان ویژگی های شخصیتی این عالم نستوه پرداخت.

آیت الله سید محمود علایی طالقانی در سال ۱۳۲۶ق (اسفند ۱۲۸۹ش) در روستای گلیرد طالقان متولد شد.

وی در سحرگاه ۱۹ شهریور ۱۳۵۸شمسی به دیدار معبود شتافت.

این عالم مجاهد و نستوه در دوران پیش از پیروزی انقلاب اسلامی با رژیم طاغوت مبارزه کرد و سال ها زندانی شد.

 اولین نماز جمعه پس از پیروزی انقلاب اسلامی به امامت آیت الله طالقانی برگزار شد.

شهرستان طالقان در ۹۰ کیلومتری شمال غربی کرج مرکز استان البرز قرار دارد.